Kā atšķirt bio no nebio

Pieprasījums rada piedāvājumu. Pieaugot patērētāju vēlmei iepirkt “zaļos” produktus, rodas arī zaļo produktu tirgotāji. Diemžēl, nereti “zaļums” tiek izmantots tikai reklāmas nolūkos bez faktiskā seguma: šādu parādību sauc par zaļo atmazgāšanu. Kā atšķirt īstu zaļo un neiekrist atmazgātāju solījumos?
Tirgū ir vienkāršāk. Ja es esmu iepazinusi Annu no Dundagas, kurai vienmēr garšīgs sviests un siers, tad es mierīgu sirdi varu pie viņas iepirkties. Es zinu, ka Anna ir lepna par savas saimniecības ražojumu kvalitāti un augstu novērtē kundes uzticību: viņa sargāsies to pievilt. Un sviestu vienmēr var pagaršot. Ar sadzīves ķīmiju ir sarežģītāk. To pie Annas nevar nopirkt un veikalā pagaršot nav jēgas. Ikviens ražotājs vēlas pārdot savu produkciju, tāpēc reklamē, bet kā man noteikt, vai varu ticēt sacītajam, vai ne?
Viena no iespējām ir iepirkt ekomarķētus produktus. Ekomarķējums nozīmē, ka kāda neatkarīga organizācija ir pārbaudījusi produktus, un atzinusi, ka tie atbilst šīs organizācijas nospraustajiem “zaļuma” kritērijiem. Latvijā pazīstamākās ir Eiropuķīte,Ziemeļu gulbisEcocert un citi. Parasti arī Latvijas bio-veikalos pārdod tiešām zaļus produktus, lai gan gadās arī reti izņēmumi.
Svarīgi arī atpazīt marķējuma zīmes, jo ne katra piedāvā tādu pašu “zaļumu”. Piemēram, Latvijā ļoti bieži ekoproduktus jauc ar Karotītes produktiem, kas nozīmē to, ka produkta izejvielas pārsvarā nāk no Latvijas, kā arī pats produkts ir kvalitatīvs, bet negarantē, ka izejvielas nāk tikai no bioloģiskās lauksaimniecības.
Nesen uzmanību piesaistīja jauna produktu sērija, ko piedāvā kāds uzņēmums, kas savā mājas lapā (daļēji gan angļu valodā) atsaucas uz respektējamām vides aizsardzības valstiskām un nevalstiskām organizācijām. Viņu produkcija atbilstot kādai līdz šim nepazīstamai ekomarķējuma zīmei, kas izsniegta ASV. Bet – tirgotais produkts, lai gan ekosertificēts, tomēr satur EDTA, kas ir videi ļoti problēmātiska viela, jo aktīvi šķīdina sedimentos nogulsnētos smagos metālus, kā arī noārdās līdz savienojumam, kas ir stabils vidē. Eiropuķītes produktos EDTA ir aizliegts. Tāpēc svarīgi atpazīt uzticamas ekomarķējuma zīmes.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: